For de fleste strukturelle fastgørelseselementer og terminaler med lav-belastning er C36000 (gratis-skærende messing) standarden, fordi den er billig, og maskiner kan lide smør. Men i en 800V EV-batteripakke eller et AI-serverrack er messing en massiv flaskehals. Messing giver kun omkring 28% IACS-ledningsevne. Når du skifter en strømførende-komponent tilC10100 Oxygen-Fri elektronisk (OFE) kobber, får du101 % IACSledningsevne. Dette skift løser direkte "Hotspot"-problemerne, der fører til hardwarefejl.
Hvorfor er C10100 4 gange mere effektiv end messing?
Den tekniske årsag er renhed. Messing er en legering af kobber og zink; zinkatomerne fungerer som vejspærringer for elektroner og fononer.C10100 Oxygen-Fri elektronisk kobberer99,99% ren, hvilket tillader strøm og varme at flyde med minimal modstand.
Hvis du skubber høj strøm gennem et messingstik, bygger du effektivt en rumvarmer. Dette fører til massiveJeg-kvadrede Rtab. Desuden, som vi analyserede iSådan svejses og loddes C10100, høj renhed gør kobber svejsbart. Messing indeholder dog zink, der koger af og skaber giftige dampe og porøse, svage svejsninger.
Materialeydelse – C10100 (OFE) vs. messing
| Ejendom | C10100 (OFE) Kobber | C36000 Gratis-Skæring af messing | Teknisk resultat |
| Ledningsevne | 101 % IACS | 26 - 28% IACS | Kobber er 4x mere effektivt |
| Termisk Kond. | 391 W/(m·K) | 115 W/(m·K) | Kobber afkøles 3,4x hurtigere |
| Bearbejdelighed | 20 % (gummi) | 100 % (basislinje) | Messing er lettere at skære |
| Smeltepunkt | 1083 grader | 885 grader - 900 grader | Kobber overlever høje fejlbelastninger |
Er prisforskellen mellem kobber og messing det værd?
Mens C10100 har en højere forudgående pris pr. pund, kommer ROI fra størrelsesreduktion og pålidelighed. FordiC10100 rund, firkantet og flad barer så meget mere ledende, kan du bruge en meget tyndere stang til at erstatte en omfangsrig messingdel. Dette sparer plads i kompakte EV-batteridesigns.
Hos mangeBrugerdefinerede CNC-bearbejdede C10100-dele, skiftet til kobber tvinges, når driftstemperaturer overstiger 70 grader. Hvis din hardware drosler på grund af varme, er du sandsynligvis et offer fordesignfældeat bruge "billigere" legeringer, der spilder energi. Til tunge-industrielle elektroder eller væskekølingsgrænseflader,C10100 Plade og arker den eneste måde at vedligeholdeMax 5 ppm oxygengrænse påkrævet for vakuum-tæt ydeevne.
FAQ
1. Kan jeg bytte messing til C10100 uden at redesigne delen?
Elektrisk, ja. Din del vil køre meget køligere. Du skal dog justere dine CNC-hastigheder. C10100 er "gummy" og spåner ikke som messing, så det kræver høje-riveværktøjer for at forhindre "udtværing", der kan ødelægge overfladens Ra-værdier.
2. Er C10100 lige så korrosions-bestandig som messing?
Messing bruges ofte i marine omgivelser på grund af dets korrosionsbestandighed. Det er C10100 dog99,99% renog meget stabil. Til høj-renhedselektronik foretrækkes kobber, fordi det ikke lider af "afzinkning"-en proces, hvor zink udvaskes af messing og svækker delen.
3. Har Messing et lavere smeltepunkt end C10100?
Ja. Messing smelter omkring 900 grader, mens C10100 smelter ved1083 grader. I applikationer med høj-effekt, hvor kortslutninger er en risiko, giver kobber en meget større sikkerhedsmargin, før lederen fordamper.
4. Hvorfor er C10100 bedre til applikationer med høj-frekvens (RF)?
Messing har for meget intern modstand til signalets renhed. C10100, med sinMax 5 ppm oxygengrænse, giver den rene, oxid-fri overflade, der kræves til "Skin Effect" i højfrekvente bølgeledere og 5G-antenner.
5. Er det nemmere at belægge sølv på kobber eller messing?
Kobber er nemmere. Fordi C10100 er iltfri-, er vedhæftning af plettering overlegen. Sølvbelægning på messing kan nogle gange opleve "gennemstrømning" hvor zinkatomer migrerer til overfladen, men med C10100 forbliver sølvlaget stabilt.
6. Sparer skift til C10100 montagevægt?
Ofte, ja. Da kobber er 4 gange mere ledende end messing, kan du bruge en C10100-stang, der er 60 % mindre i tværsnit- til at føre den samme strøm. Dette fører til en lettere samlet samling på trods af, at kobber er tættere end messing.
GNEE METAL Produktsortiment
| Produkttype | Former tilgængelige | Fælles karakterer | Diameter/tykkelsesområde | Længde/Bredde Område | Ansøgninger |
|---|---|---|---|---|---|
| Kobberrør | Rund, firkantet, rektangulær, oprullet | C10100, C10200, C11000, C12200, C12000 | OD: 0,5 mm - 300mm Væg: 0,1 mm - 20mm | Op til 6000 mm eller brugerdefineret | VVS, VVS, Varmevekslere, Køling, Hydraulikledninger |
| Kobberplader og plader | Flade ark, perforeret, præget, slidbaneplade | C10100, C11000, C12200, C23000, C26000 | Tykkelse: 0,1 mm - 200 mm | Bredde: Op til 2500 mm Længde: Op til 6000 mm | Elektriske samleskinner, tagdækning, beklædning, pakninger, transformere |
| Kobberstænger og stænger | Rund bar, firkantet bar, sekskantet bar, flad bar | C10100, C11000, C14500, C17200, C18200 | Diameter: 1 mm - 300 mm | Længde: 1000mm - 4000mm | Maskinbearbejdede komponenter, elektriske kontakter, samleskinner, fastgørelseselementer |
| Kobbertråde | Rund tråd, flad tråd, firkantet tråd, strandet, flettet | C11000, C11600, C17200, C17510 | Diameter: 0,05 mm - 12 mm | Spolevægte: 1kg - 500kg | Elektriske ledninger, kabler, fjedre, mesh, svejsetråd |
| Kobberstrimler og spoler | Tynd Strip, Folie, Slid Coil, Profil Strip | C11000, C12200, C19400, C26000, C26800 | Tykkelse: 0,03 mm - 5 mm | Bredde: 2mm - 1000mm Spole ID: 300mm - 600mm | Transformatorer, radiatorer, afskærmning, klemmer, stik |
Om vores fabrik
Vi driver et komplet udvalg af produktionslinjer, herunderekstruderingspresser, koldtrækningsbænke,-højhastighedsvalseværker, skærelinjer og præcisions-CNC-bearbejdningscentre, hvilket gør os i stand til at producere kobberrør, plader, stænger, ledninger og bånd helt i-huset. Til kvalitetssikring opretholder vi en dedikeretinspektionslaboratorium udstyret med spektralanalysatorer, universelle testmaskiner, hårdhedstestere, overfladeruhedstestere og optiske måleinstrumenter. Hver batch testes for kemisk sammensætning, mekaniske egenskaber og dimensionsnøjagtighed før forsendelse. Vores produktionskapacitet når500+ tons pr. måned, og vi holderISO 9001:2015 certificeringmed fuld sporbarhed fra råvare til færdigt produkt. Uanset om du har brug for standard møllelager eller specialfremstillede-komponenter, leverer vi præcisionskobberprodukter med korte leveringstider og komplet materialecertificering.

Få hurtigt tilbud og logistikplan




